Vlaková krátkozrakosť

Autor: Terézia Borovská | 23.10.2014 o 19:57 | (upravené 23.10.2014 o 22:45) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  237x

Včera sa mi do uší dostala správa, že cestovanie vlakmi zadarmo od 17. novembra je oficiálne schválený.  Veľkorysý krok našej vlády má začať platiť práve od tak významného dňa, ako je 17. november.

 

Doteraz som dúfala, a nie len tajne, že tak absurdný a na hlavu postavený nápad predsa nemôže prejsť. Ale predsa sa stalo!!!

To, že cestovanie vlakmi je adrenalín som zistila už na strednej, vlaky som využívala veľmi často. Napriek tomu, že dedina, v ktorej bývam aj mesto, kde som študovala ležia priamo na hlavnej železničnej trati Bratislava – Košice, počet vlakových spojení stále odbúdal. Zo začiatku vlaky chodili v dvojhodinových intervaloch, potom trojhodinových a ranné vlaky nepremávali vôbec. Po dvoch, či troch rokoch dakto prišiel s nápadom REX vlakov, čo síce umožnilo aspoň aké - také spojenie s Bratislavou. Zmenil sa grafikon, zvýšilo sa cestovné, nevadí...ak by vlaky premávali, nech zdražia aj o 200%, stále by sa nevyrovnali cenám prímestskej dopravy.. ..Avizované osobáky, ktoré mali zabezpečiť bezproblémovú dopravu z dedín do Leopoldova boli skvelý nápad. ALE takého osobáky premávali presne 2x denne (doteraz si pamätám presný čas odchodu) a okrem toho, prestupovanie do preplneného rýchliku v Leopoldove je naozaj neopísateľný zážitok...Jediné pozitívum je, že ŽSR uznávala ISIC ako riadnu preukážku a preto som sa dva roky takmer vyhla vybavovaniu „legendárnej“ fialovej kartičky, ktorá nemá nie len žiadnu hodnotu, ale ani význam.

Ale aby som sa dostala k cestovaniu zadarmo....teraz som študentka vysokej školy, síce študujúca za hranicami, ale slovenskými vlakmi cestujem pravidelne, hoci spojenie do Zlína je naozaj strašné (tento krát to nie je výnimočne vina managementu dopravy ŽSR). Študujem odbor Management a ekonomika podniku a už nejaký ten rok nám na predmete ekonomika/ekonómia vtĺkajú do hlavy, že zvyšovanie  štátneho dlhu nemôže nikdy viesť k napredovaniu štátu. Je to úplne logické. Ak sa zamyslíme: teraz štát „na oko“ zatiahne cestovné za prevažnú väčšinou cestujúcich, ako štát/vláda vyrovná tento 13 miliónový výmysel?

Viem, že veľa mojich kamarátov, študentov túto ´“výsadu“ cestovať zadarmo ochotne využije aj za cenu vybavovania akejsi ďalšej kartičky (o tom napíšem niekedy nabudúce), veď  keď dávajú, ber! Akosi ale zabúdajú na fakt, že tých pár „ušetrených“ eur kruto zaplatia....či hneď, pri najbližšom zvýšení cien potravín, pri zvýšení dane na tak (bohužiaľ) študentmi obľúbený alkohol alebo cigarety alebo o pár rokov, keď možno Slovensko dopadne ako Grécko, pretože naša vláda bude robiť TAKÉTO rozhodnutia.  (Radšej nechcem skúmať, komu tento „job“ spôsobí úžitok, keďže vieme, že ŽSR má monopol na našom trhu a pôvodne udávaných „len“ 13 mil. sa záhadne navýši a pôjde ktovie kam....hoci už sa nám tu prediera RegioJet, no ako vieme, zatiaľ nie príliš úspešne – príklad žel. stanice v Košiciach)

 Keď som čítala na internete články o spomínanom cestovaní zadarmo, pobavil ma komentár jedného blogera, že či obyvatelia miest a obcí, kde nie je železnica dostanú pred voľbami zase len trápny karafiát J. Bohužiaľ, je to asi pravda....Tento predvolebný, ako to nazvať....pokus tak bije do očí, že sa to snáď nedá prehliadnuť.

Je smutné, že mnoho z nás,  ktorí by sme mali mať snahu (viditeľne nemáme ani dosť odvahy, nie to ešte snahy!) niečo zmeniť, posunúť k lepšiemu, dovidíme presne po koniec svojho nosa. To, čo je TERAZ a TU a čo je najvýhodnejšie a najpohodlnejšie pre NÁS, to sú pre nás jediné priority.

 

Ja som sa rozhodla....už len z princípu si ten lístok kúpiť! 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?